top of page
Search

Matu veselība vasarā


Vasarā mēs cenšamies pēc iespējas vairāk pavadīt laiku ārā, izbaudot dabu, sauli un ūdeni, tomēr tas var būt liels izaicinājums mūsu galvas ādai un matiem.


Spēcīgie saules stari apdraud ne tikai galvu un var izraisīt karstuma vai saules dūrienu, bet arī atņem nepieciešamās minerālvielas un sausina matus.


Lai tā nenotiktu, ir svarīgi censties matus pasargāt no tiešo saules staru ietekmes, kā arī tie pareizi jākopj, jāmitrina un jānodrošina sev pilnvērtīgs uzturs, lai netrūktu svarīgākie vitamīni matu veselībai.


Kā apvienot vasaras baudīšanu ar rūpēm par saviem matiem?



1. Mazgā, mitrini un pabaro matus pareizi

Pirmkārt matus svarīgi mazgāt ar matu tipam atbilstošu šampūnu. Ar šampūnu cītīgi jāmazgā galvas āda un matu saknes, bet mazāk matu gali, lai tos pārlieku nesausinātu. Mati ar šampūnu ideālā variantā jāizmazgā divas reizes pēc kārtas. Galvas ādu vajag mazgāt kārtīgi, bet nedrīkst to pārlieku berzēt, jo tas var stimulēt eļļas sekrēciju, kas liks matiem vairāk sataukoties. Mati ļoti rūpīgi jāizskalo, jo kārtīgi neizskalots šampūns var matus sausināt. Pēc šampūna svarīgi lietot kondicionieri.

Saules ietekmē mati kļūst sausi un trausli, samazinās keratīna līmenis, tādēļ vasarā tos nepieciešams papildus mitrināt. Taukainiem matiem vairāk piemēroti būs attīrošie un mitrinošie šampūni, izteikti sausiem un bojātiem - atjaunojošie un barojošie.

Vismaz reizi nedēļā būtu ieteicams lietot matu masku. Vasaras sezonā īpaši noderīgas būs mitrinošās un atjaunojošās matu maskas.



2. Pasargā matus no karstuma

Līdzīgi kā matu balinātājs, UVA un UVB stari negatīvi ietekmē matu sastāvā esošo keratīnu, un matu virsējo kārtu. Keratīns nodrošina aizsardzību pret karstuma un saules ietekmi. Ja keratīna līmenis matos ir nepietiekams, tie var kļūt trausli.

Vasarā ieteicams pēc iespējas mazāk lietot fēnu, taisnotāju un citus matu veidotājus, jo tie sausina matus papildus pastiprinātajai saules staru iedarbībai. Ja tomēr tiek izmantoti matu veidotāji, noteikti būtu ieteicams lietot speciālos matu aizsarglīdzekļus pret karstumu, kas pasargā matus, padara tos elastīgus, samazina to lūšanu un piešķir spī­dumu. Var lietot arī pūšamos un neizskalojamos kondicionierus, kas ne tikai pasargā matus no karstuma, bet arī novērš krāsas izbalēšanu, mitrina un nogludina matus.

Ilgstoši uzturoties tiešā saulē (arī pastaigājoties pa pilsētu), braucot pārgājienos, ceļojumos un uz pludmali, noteikti vajadzētu lietot matu līdzekļus ar SPF vai arī nēsāt galvassegu! Galvassega var ne tikai papildināt un atsvaidzināt koptēlu, bet arī pasargāt galvas ādu un matus no tiešajiem saules stariem.



3. Atpūties un izgulies


Atpūta un veselīgs miegs ir būtisks arī ādas, matu un nagu skaistumam. Miega laikā cilvēka organisms atjaunojas, aktīvi notiek dažādi vielmaiņas procesi, tai skaitā ādas, matu un nagu šūnās. Kamēr mēs guļam, šūnas intensīvi uzņem un izmanto barības vielas, ražojot tām nepieciešamo kolagēnu, elastīnu, keratīnu un citas vielas, kā arī atbrīvojas no nevajadzīgā. Kvalitatīvam un atjaunojošam miegam nepieciešamas septiņas līdz deviņas stundas. Jāparūpējas arī miega higiēnu - gulētiešanas un celšanās laikam vajadzētu būt aptuveni vienam un tam pašam katru dienu, pirms miega nav ieteicams pārēsties, lietot alkoholu, ilgstoši izmantot viedierīces, kā arī pēdējai dienas kafijai vajadzētu būt vismaz astoņas stundas pirms gulētiešanas.

Pavadīt laiku svaigā gaisā un nodoties fiziskām aktivitātēm, uzlabo mūsu garastāvokli, pašsajūtu un nodrošina organismam skābekļa pieplūdumu, sniedzot vielmaiņas procesiem vairāk enerģijas un ļaujot ķermenim vieglāk un pilnvērtīgāk veikt ikdienas funkcijas.




4. Uzņem nepieciešamos vitamīnus un minerālvielas

Matu stāvokļa pasliktināšanos var veicināt ne tikai saule, bet arī D, B12, C, A vitamīna, cinka, dzelzs, selēna un biotīna trūkums, veselības stāvokļa izmaiņas, nopietnu medikamentu lietošana un to blakusefekti, kā arī stress, tāpēc noteikti jāseko līdzi, lai ikdienā tiek uzņemts pilnvērtīgs un sabalansēts uzturs un organismā netrūkst nepieciešamo vitamīnu.


Matu trauslums, sausums un šķelšanās ir redzamākās pazīmes, kas norāda – matiem nepieciešama palīdzība. Matu veselībai svarīgas uzturvielas un elementus ir iespējams uzņemt ar ikdienas pārtiku, taču ne vienmēr mūsu ēdienkarte nodrošina organismu ar visu tam nepieciešamo.





Svarīgākie vitamīni un mikroelementi matiem:


Biotīns - neaizstājams vitamīns matu veselībai! Tas ir nepieciešams, lai veidotos keratīns – proteīns, kas nodrošina veselīgu matu un nagu struktūru. Biotīns veicina arī ādas veselību, palīdz regulēt slikto holesterīnu un cukura līmeni asinīs. Labākie Biotīna avoti: cūkgaļas aknas, sojas pupas, rudzi, olas dzeltenums, zemesrieksti un sēnes.


Selēnu mēdz dēvēt par jaunības elementu. Organismā tas darbojas kā antioksidants, kas pasargā no vides faktoru kaitīgās ietekmes, cīnās pret brīvajiem radikāļiem, mazina iekaisuma procesus un kavē šūnu novecošanos. Selēns var paātrināt matu augšanu un uzlabot galvas ādas stāvokli. Labākie Selēna avoti: graudaugi, galvenokārt kvieši, svaigas zivis, jūras veltes, rieksti, īpaši Brazīlijas rieksti.


Silīcijs ir neaizvietojams palīgs matu stiprināšanā un augšanā. Tas uzlabo kolagēna, elastīna un keratīna sintēzi, stiprinot matus, nagus un ādu. Kolagēns darbojas kā saistviela, kas nodrošina atbalstu audiem, bet elastīns piešķir elastību un tvirtumu ādai, matiem un asinsvadiem. Labākie Silīcija avoti: Pilngraudu maize, klijas, zaļās pupiņas, mieži, auzas, žāvēti augļi.


Cinks ietekmē matu augšanu un ir ļoti svarīgs, lai kavētu matu izkrišanu – matu izkrišanas gadījumā jāpārliecinās, vai organismam pietiek šī mikroelementa. Cinka trūkums var izpausties kā blāvu, trauslu un nespēcīgu matu augšana. Cinku iespējams uzņemt, ēdot riekstus un sēklas, pākšaugus, piena produktus, olas un tumšo šokolādi. Organismam kļūstot vecākam cinka rezerves izsīkst arvien straujāk.


Varš ir svarīgs ne tikai ādas veselības procesos, bet tam ir īpaši svarīga loma matu krāsas, jeb matu pigmenta veidošanās procesā. Ja trūkst varš, dabiskā mata krāsa sāk zust jeb izbalēt, parādās pirmie sirmie mati. Varu ir viegli ietvert ikdienas ēdienkartē, jo to satur jūras zivis, liellopa, cūkas un putnu gaļa, aknas, arī rieksti, sēklas un žāvēti augļi.


C vitamīns aizsargās matus arī no ultravioletā starojuma.


C vitamīns ir svarīgs, lai nešķeltos matu gali un tie tiktu aizsargāti no ultravioletā starojuma. C vitamīns veicina normālu kolagēna sintēzi, bet kolagēns proteīns, kurš pilda saistvielas funkcijas mūsu organismā – kaulos, cīpslās, ādā, nagos un arī matos.


Novecošanās procesa rezultātā lēnām tiek zaudēts kolagēns, elastīns un hialuronskābe. Tas samazina ādas mitrumu un elastību, kļūst vājāki nagi, mati, samazinās locītavu kustīgums.


Hialuronskābe ir viena no svarīgākajām mūsu organisma sastāvdaļām. Tā darbojas mūsu audos, piesaistot ūdeni, un veicina elastīna un kolagēna sintēzi, aizsargā ādu no brīvajiem radikāļiem un palīdz izskatīties un justies jaunākiem.


Hidrolizēts kolagēns, uzņemts kā barības viela, sasniedz tievās zarnas, kur uzsūcas caur to sieniņām un caur asinsriti tiek izplatīts pa visu ķermeni, bet lielākā daļa nonāk dermā un saglabājas aptuveni divas nedēļas. Dermā hidrolizētais kolagēns veicina jauna kolagēna, elastīna un hialuronskābes sintēzi. Kolagēns palīdz mūsu ādai justies un izskatīties jaunākai, uztur stiprākus kaulus, nodrošina cīpslu un saišu elastību, stiprina dažādus audus mūsu ķermenī.


Pirms uztura bagātinātāju lietošanas, ieteicams aprunāties ar ārstu!


Ja šķietami sabalansēts uzturs nesniedz vēlamos rezultātus, izmēģini kompleksos uztura bagātinātājus matu stāvokļa uzlabošanai.




226 views0 comments

Comments


bottom of page