top of page
Search

Atkāpjas un izkrīt mati.. Ko darīt?


Vidēji cilvēkam dienā izkrīt 30–100 matu. Ja apmēram tikpat daudz sāk augt no jauna, viss ir kārtībā. Savukārt, ja izkrītošo matu skaits pārsniedz jauno matu skaitu, tuvojas plikgalvība.


Ar matu izkrišanu saskaras ļoti daudz cilvēki, un to nosaka dažādi iemesli.

  • Nepietiekams barības vielu daudzums (proteīni, cinks, silīcijs, selēns, varš, dzelzs, neaizvietojamās taukskābes, vitamīni);

  • Hormonālas izmaiņas un disbalanss;

  • Medikamenti, ķīmiskas vielas;

  • Smēķēšana;

  • Stress un psihoemocionālā spriedze

  • Nepareiza matu kopšana;

  • Ar novājinātu imunitāti saistītas problēmas un saslimšanas.

Biežākais matu izkrišanas cēlonis ir ģenētisks - pārmantota matu izkrišana jeb androgēnā alopēcija, kas ir saistīta ar mantotu ģenētisku matu folikulu jutību pret hormonu dihidrotestosteronu (DHT). Matu folikulos, kas ir jutīgi pret šo hormonu, mata stiebri sāk samazināties diametrā, līdz izkrīt pavisam kopā ar visu mata sīpoliņu. Vīriešiem tas izpaužas kā matu daudzuma samazināšanās un izkrišana priekšējā un pakauša zonā (matu atkāpšanās).


Androgēnā alopēcija var sākties jau pusaudža gados, bet risks pieaug ar vecumu. Vairāk nekā 50 % vīriešu 50 gadu vecumā ir vērojama dažādu pakāpju androgēnā matu izkrišana, taču, kā novērojuši transplantologi, matu pārstādīšanas pacienti ar gadiem kļūst arvien jaunāki. Tas izskaidrojams gan ar dzīvesveida paradumiem, gan apkārtējās vides ietekmi, kā arī ar paaugstinātu stresa līmeni, kas var novest pie hormonālām izmaiņām un alopēcijas.


Mūsdienās ģenētiski pārmantoto matu izkrišanu ir iespējams aizkavēt un mazināt, atsevišķos gadījumos - apstādināt. Ar matu ārstēšanu un saglabāšanu nodarbojas ārsti-trihologi, kas iesaka dažādas procedūras un medikamentus cīņai pret matu izkrišanu.Ko mēs varam darīt?


Pareizs un sabalansēts uzturs ir ļoti nozīmīgs teju visām ķermeņa funkcijām, tajā skaitā matu augšanas procesā. Lai izvairītos no pastiprinātas matu izkrišanas un plikpaurības, svarīgi uzturā lietot proteīniem un šķiedrvielām bagātus ēdienus - pilngraudu produktus, kviešu graudus, lēcas, brokoļus.


Uzturā ieteicams lietot produktus, kas satur cinku. Cinks ietekmē matu augšanu un ir ļoti svarīgs, lai kavētu matu izkrišanu – matu izkrišanas gadījumā jāpārliecinās, vai organismam pietiek šī mikroelementa. Cinka trūkums var izpausties kā blāvu, trauslu un nespēcīgu matu augšana. Cinku iespējams uzņemt, ēdot riekstus un sēklas, pākšaugus, piena produktus, olas un tumšo šokolādi. Organismam kļūstot vecākam cinka rezerves izsīkst arvien straujāk.


Selēnu mēdz dēvēt par jaunības elementu. Organismā tas darbojas kā antioksidants, kas pasargā no vides faktoru kaitīgās ietekmes, cīnās pret brīvajiem radikāļiem, mazina iekaisuma procesus un kavē šūnu novecošanos. Selēns var paātrināt matu augšanu un uzlabot galvas ādas stāvokli. Labākie Selēna avoti: graudaugi, galvenokārt kvieši, svaigas zivis, jūras veltes, rieksti, īpaši Brazīlijas rieksti.

Silīcijs ir neaizvietojams palīgs matu stiprināšanā un augšanā, jo tas atbild par elastīgu un spēcīgu audu veidošanos. Silīcijs uzlabo kolagēna, elastīna un keratīna sintēzi, stiprinot matus, nagus un ādu. Kolagēns darbojas kā saistviela, kas nodrošina atbalstu audiem, bet elastīns piešķir elastību un tvirtumu ādai, matiem un asinsvadiem. Labākie Silīcija avoti: Pilngraudu maize, klijas, zaļās pupiņas, mieži, auzas, žāvēti augļi, sīpoli, banāni, saknes, brūnie rīsi.


Biotīns (B7) - neaizstājams vitamīns matu veselībai! Tas ir nepieciešams, lai veidotos keratīns – proteīns, kas nodrošina veselīgu matu un nagu struktūru. Biotīns veicina arī ādas veselību, palīdz regulēt slikto holesterīnu un cukura līmeni asinīs. Labākie Biotīna avoti: cūkgaļas aknas, sojas pupas, rudzi, olas dzeltenums, zemesrieksti un sēnes.


B grupas vitamīni ir svarīgi matu stiprināšanā, jo darbojas kā skalpa kondicionieris, mazinot un palēninot matu izkrišanas procesu. Noteikti jāpiem arī vitamīns D - cilvēkiem, kuriem diagnosticēta alopēcija, bija ievērojami lielāks D vitamīna deficīts organismā. D vitamīns palīdz matiem atjaunot to augšanu.


Vitamīni kā uztura bagātinātāji palīdz uzturēt gan kopējo labsajūtu, gan matu un galvas ādas veselību. Tie var veicināt matu augšanu un bagātināt matu šūnas ar uzturvielām. Taču jāņem vērā, ka, ja mati ir bojāti termiski vai ar ķīmiskiem līdzekļiem, tad vitamīni praktiski neuzlabos esošo matu izskatu, bet gan veicinās jaunu veselīgu matu augšanu.


Uztura bagātinātāju lietošanas ilgumu nosaka ārsts vai rekomendē ražotājs, bet vidēji tie ir jālieto 3-6 mēnešus, lai pamanītu pozitīvu efektu.


! Smēķēšana samazina galvas ādas asins cirkulāciju, kas, savukārt, izraisa matu augšanas samazināšanos.


Matu izkrišanas novēršanai var palīdzēt galvas pašmasāža, dažādas procedūras, kā arī medikamenti, kas bloķē DHT.


Lai novērtētu savu matu stāvokli un sastādītu visefektīvāko plānu matu izkrišanas novēršanai, svarīgi konsultēties ar matu speciālistu!


Trīs pazīmes, kad laiks vizītei pie trihologa (matu speciālista):

1. Ja pastiprināta matu izkrišana tiek novērota jau ilgāk nekā trīs mēnešus; 2. Ja, viegli paraujot matus, saujā paliek vairāk nekā seši mati; 3. Ja mati kļuvuši ievērojami plānāki un tie sāk atkāpties.
2,846 views0 comments

Commenti


bottom of page