top of page
Search

Liposomas - kas tās ir?Uztura bagātinātāju izvēle aptieku plauktos un internetā ir bezgalīga gan cenas, gan sastāva ziņā. Nereti mūsu izvēli ietekmē redzētās reklāmas, influenceri vai atlaides, lai gan patiesībā lielākā uzmanība būtu jāpievērš uztura bagātinātāju sastāvam. Daudzi no mums domā, ka jo vairāk komponentu un jo lielāka to koncentrācija, jo labāks vai efektīvāks būs uztura bagātinātājs. Tomēr tā ne vienmēr ir taisnība.


Uztura bagātinātāju efektivitāte ir atkarīga no aktīvo vielu formas un satura.
LIPOSOMAS


Liposomālos uztura bagātinātājus var redzēt arvien biežāk aptiekās un internetā. Taču tiem, kas nav saskārušies ar liposomu jēdzienu, ir grūti saprast, kas tas ir un kādas īpašības piemīt šādiem uztura bagātinātājiem.


Vienkārši izsakoties, liposomas ir mikrokapsulas, kas ir mazākas par šūnām, ar dubultu fosfolipīdu sieniņu, kurās tiek ievietotas noteiktas vielas, piemēram, vitamīni vai minerālvielas.Kā darbojas liposomas?


Pārtikas sagremošana ir sarežģīts process, kas notiek mutē, kuņģī un tievajās zarnās. Tā kā liposomu uztura bagātinātāji ir šķidri un tos nav jākošļā, to gremošana sākas galvenokārt kuņģī. Ļoti nelielu liposomu daļu noārda kuņģa skābe, un atlikušās liposomas nonāk tievajās zarnās. Šeit tos ietekmē virsmaktīvās vielas un fermenti. Liposomas, kas pārdzīvo šo posmu, iekļūst caur gļotu slāņiem un nonāk ciešā saskarē ar zarnu epitēliju, un no turienes uzsūcas asinīs.

Tikai pēc iekļūšanas asins sistēmā liposomas sāk izdalīt iekšā uzkrātās vielas – vitamīnus un minerālvielas.


Liposomas tiek plaši izmantotas medicīnā, pateicoties to bioloģiskajai saderībai, stabilitātei, vieglai sintēzei, augstajai biopieejamībai un drošu palīgvielu lietošanai. Turklāt liposomas tiek plaši izmantotas pārtikas un kosmētikas jomā.Liposomu priekšrocības:


1. Liposomu pūslīšos esošās vielas ir aizsargātas no fizioloģiskas iedarbības un noārdīšanās.


Parasti uztura bagātinātājiem ceļojot pa gremošanas sistēmu, tos tieši ietekmē gremošanas procesi. Kuņģa sulas, gremošanas enzīmi un zarnu baktērijas var mijiedarboties ar uztura bagātinātāju sastāvdaļām, lai tās sadalītu vai citādi samazinātu to efektivitāti. Liposomu ārējais slānis darbojas kā aizsargbarjera iekšpusē esošajām vielām (vitamīniem, minerālvielām). Tādā veidā lielāka daļa aktīvo vielu paliek neskarta gremošanas faktoru ietekmē, kas pats par sevi rada lielāku liposomās esošo vielu stabilitāti.


2. Labāka uzsūkšanās.

Uztura bagātinātājos esošo vielu uzsūkšanās ne vienmēr ir laba. Lietojot tabletes vai kapsulas, tām vispirms jāizšķīst pēc nonākšanas organismā un tikai tad tās uzsūcas. Ja izmanto slikti šķīstošos minerālvielu neorganiskos sāļus, šādām vielām ir vēl grūtāk sadalīties un iziet cauri zarnu sieniņām. Liposomas ir vairākas reizes efektīvākas salīdzinājumā ar citām materiālu transportēšanas sistēmām. Šī ir viena no lielākajām lietotāju priekšrocībām. Vēl vairāk – vienā liposomā var būt daudz dažādu veidu derīgās vielas – vitamīni, minerālvielas, augu ekstrakti un citas uzturvielas.


3. Mazākas devas ir efektīvas.

Tā kā liposomas viegli uzsūcas un gandrīz visas derīgās vielas nonāk tievā zarnā vides faktoru nesabojātas, tāda paša efekta iegūšanai nepieciešamas mazākas devas. Tas var arī samazināt dažu uzturvielu blakusparādības.


4. Tiek izmantots arī fosfolipīdu divslānis.

Ķermenis izmanto ne tikai noderīgas vielas (vitamīnus, minerālvielas), kas tiek ievietotas fosfolipīdu pūslīšu iekšpusē. Fosfolipīdu divslānis tiek izmantots organismā, lai aizstātu bojātos fosfolipīdus, kas veido šūnu membrānu un ir svarīgi katras šūnas dzīvībai. Tātad, papildus uzturvērtības priekšrocībām, ko tās satur, liposomas var palīdzēt atbalstīt šūnu veselību.Liposomas kļūst arvien populārāks uztura bagātinātāju veids savas unikālās struktūras un īpašību dēļ.45 views0 comments

Comments


bottom of page