top of page
Meklēt

Kā zarnu veselība ietekmē novecošanos?

Writer: Madara BundzenieceMadara Bundzeniece


Lai mazinātu novecošanās pazīmes, lielākā daļa cilvēku koncentrējas uz ādas kopšanu, mitrināšanu un kolagēna lietošanu, taču viens no svarīgākajiem faktoriem ir zarnu veselība. Veselas zarnas ne tikai uzlabo gremošanu un imunitāti – tās arī tieši ietekmē ādas elastību, mitruma līmeni un spēju novērst grumbu veidošanos.


Kā zarnu veselība ir saistīta ar ādas veselību?


  • Uzturvielu uzsūkšanās spēja. Vitamīni, minerālvielas, olbaltumvielas un tauksskābes tiešā veidā ietekmē ādas izskatu un kolagēna sintēzi;

  • Imūnsistēmas darbība. Zarnu traktā atrodas apmēram 80% cilvēka imūno šūnu. Nelabvēlīgas izmaiņas zarnu traktā rada iekaisumu, kas var saasināt ādas slimības;

  • Attīrīšanās. Zarnām ir nozīmīga loma kaitīgo vielu izvadīšanā no organisma jeb detoksikācijā. Zarnu darbības traucējumu gadījumā, var rasties toksīnu uzkrāšanās, kas var izpausties kā ādas problēmas, piemēram, izsitumi;

  • Hormonu vielmaiņa. Zarnas palīdz metabolizēt hormonus un to disbalanss var ietekmēt ādu. Hormonu vielmaiņas traucējumi ir saistīti arī ar sebuma pastiprinātu veidošanos, kas var aizsprostot poras, rezultātā radot labvēlīgu vidi aknes attīstībai.


Svarīgākās lietas, ko spējam ietekmēt, lai uzturētu veselīgu zarnu mikrobiomu ir uzturs, fiziskās aktivitātes, kā arī atpūtas un miega režīms.



  • Miegs

Ilgstošs stress un nepietiekams miegs būtiski ietekmē zarnu veselību un mikrobioma līdzsvaru. Ja ilgstoši esam stresā, mums ir pastāvīgi paaugstināts kortizola līmenis, un tas var veicināt trauksmi, garastāvokļa svārstības, miega traucējumus un depresiju. Īpaši jutīgs uz kortizola līmeņa pieaugumu ir kuņģa un zarnu trakts, un tā ietekmē var attīstīties tādi gremošanas trakta traucējumi kā slikta dūša, kuņģa dedzināšana, spazmas vēderā, caureja vai, tieši pretēji, aizcietējumi. Slikta miega kvalitāte vai nepietiekams miegs var izjaukt zarnu mikrobiomu, ietekmējot gan zarnu, gan ādas veselību.


  • Aktivitātes

Lai zarnās notiktu kustība, ir jākustās arī mums pašiem! Nav obligāti uzreiz jāpērk abonaments sporta zālē, svarīgākais ir nodrošināt pietiekami daudz ikdienas aktivitātes. Rotaļas ar bērniem, aktīvas pastaigas, kāpšana pa trepēm, mājas tīrīšana - tās visas ir fiziskas aktivitātes, kas var pozitīvi ietekmēt zarnu darbību.

Katru dienu atrodot vismaz 20–30 minūtes, lai izietu ārā un pastaigātos, var ievērojami uzlabot mūsu pašsajūtu, garastāvokli, koncentrēšanās spējas un zarnu darbību.

Fiziskās aktivitātes arī palīdz mazināt kortizola līmeni, veicina kolagēna sintēzi un uzlabo asinsriti, kas veicina skābekļa un vērtīgu vielu piegādi ādai.


  • Uzturs

Uzturs ar augstu dārzeņu (šķiedrvielu), ogļhidrātu saturu un zemu dzīvnieku proteīnu un tauku saturu veicina pozitīvas izmaiņas mikrobiomā. Neaizmirsti par fermentētiem produktiem - tie nodrošina dabisku labvēlīgo baktēriju avotu.


Daudzveidīgi šķiedrvielu avoti palīdzēs uzturēt daudzveidīgu mikrobiotu! Pietiekams daudzums šķiedrvielu ir galvenā sastāvdaļa veselīgu un laimīgu zarnu uzturēšanā. Šķiedrvielas ir ogļhidrātu veids, ko mēs nespējam sašķelt, bet tas ir būtisks barības avots mūsu zarnu mikrobiotai. Šķiedrvielas ir atrodamas visos augu pārtikas produktos, tostarp dārzeņos, augļos, riekstos un sēklās un pilngraudu produktos.




  • Šķiedrvielas baro zarnu mikrofloru

Šķiedrvielas ir barības avots zarnu baktērijām, kas palīdz ēstgribas kontrolē, gremošanas sistēmas darbībā, holesterīna līdzsvarā un pretiekaisuma savienojumu ražošanā, kas palīdz saglabāt starojošu un veselīgu ādu.


  • Šķiedrvielas uzlabo uzturvielu uzsūkšanos

Pat ja ēdat vitamīniem un minerālvielām bagātu uzturu, jūsu āda neiegūs pilnu labumu, ja jūsu gremošanas sistēma nespēj efektīvi uzsūkt uzturvielas. Šķiedrvielas uzlabo gremošanu un barības vielu uzsūkšanos, nodrošinot, ka jūsu ķermenis efektīvi izmanto kolagēnu, C vitamīnu un antioksidantus – galvenās vielas gludai, elastīgai ādai.


  • Šķiedrvielas stabilizē cukura līmeni asinīs

Strauji cukura līmeņa kāpumi asinīs var bojāt kolagēnu un elastīnu procesā, ko sauc par glikāciju. Šī iemesla dēļ āda zaudē elastību un sāk veidoties grumbiņas. Šķiedrvielas palēnina cukura uzsūkšanos asinīs, novēršot ādas priekšlaicīgu novecošanos un saglabājot tās elastību.


  • Šķiedrvielas veicina ķermeņa attīrīšanos

Aknas un zarnas darbojas kopā, lai izvadītu toksīnus, bet, ja gremošana ir lēna, šie toksīni uzkrājas organismā, izraisot aknēm līdzīgus izsitumus, blāvumu vai ādas kairinājumu. Šķiedrvielas palīdz ātri un efektīvi izvadīt toksīnus, samazinot iekaisumu un oksidatīvo stresu – divus galvenos faktorus, kas izraisa ādas novecošanos.


Vēlaties uzlabot ādas veselību dabīgā veidā? Sāciet ar šķiedrvielām bagātu uzturu vai izmēģiniet kvalitatīvus šķiedrvielu uztura bagātinātājus, lai barotu gan zarnas, gan ādu!



 
 
 

Comments


acorus-balance_logo.png

SIA "Dabas Tēja"

 

Brīvības gatve 224B, Rīga, LV-1039

+371 284 58454

  • Facebook
  • Instagram

©2023 by Acorus Balance

bottom of page